POLİÜRETAN

Polyol ve MDI (Metil di izosiyanat) adlı iki bileşen bir araya geldiğinde, karışan malzeme genleşir ve sertleşerek sert köpük poliüretanı oluşturur.

Poliüretan sert köpük, hücresel yapılı, kapalı hücreli, düşük yoğunluklu bir yalıtım ve inşaat malzemesidir. Hücrelerin içerisinde hapsolan şişirme ajanının düşük ısı geçirgenliği sayesinde öncelikle soğuk depoların izolasyonunda ve yapıların TABAN – DUVAR – TERAS – ÇATI yalıtımlarında giderek en çok tercih edilen malzeme olmaya başlamıştır. En düşük kalınlıkta en yüksek verimli yalıtım malzemesidir. Hafif ve uzun ömürlüdür.

Poliüretan sert köpük, hücresel yapılı, kapalı hücreli, düşük yoğunluklu bir yalıtım ve inşaat malzemesidir. Hücrelerin içerisinde hapsolan şişirme ajanının düşük ısı geçirgenliği sayesinde mükemmel bir ısı yalıtımı sağlamaktadır.

Bilinen 11 bini aşkın poliüretan türevleri içinde sert poliüretan köpükler (rijid PU foam) olarak adlandırılan ürünler 1970 lerin başında ev tipi buzdolabı yalıtımıyla hayatımıza girmiştir.

Sert poliüretan köpükler 6-1200 kg/m3 yoğunluk aralığında kullanım amacına göre tercih edilerek üretilebilmektedirler.

Döküm veya püskürtme yöntemiyle uygulanır.

Günümüzde küresel ısınmanın ciddi bir tehdit oluşturmasına bağlı olarak gelişen enerji politikaları “her türlü enerjinin ve doğal kaynakların en rasyonel, en verimli şekilde en az kayıpla kullanılması” adına malzeme üretilmesini önerirken, poliüretan sert köpükler yalıtım sektöründe “dünyanın en mükemmel yalıtım malzemesi” olarak ön plana çıkmaktadır.

Kapalı hücre yapısı ve köpüğü oluşturan çevre dostu gazların hücreler içerisinde hapsolmasıyla dünyanın en iyi ısı yalıtım malzemesi unvanını hak eden sert poliüretan köpükler günümüzde yavaş yavaş inşaat ve yapı sektöründe de hâlihazırda kullanılmasına karşın, hak ettiği yerlere ulaşması gerekmektedir.

Kullanılan Diğer Malzemeler

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Etiketler
  • ayça yapı mantolama
  • izmir mantolama
  • mantolamada kullanılan malzemeler
  • poliüretan